Aşk & İlişkiler

Netiquette – İnternette konuşma stiliniz nasıl olmalı?

Netiquette sizler için konuşma stili önerileri derliyor… Konuşma stili önemlidir, özellikle de sosyal medyada! İnternetsiz bir hayatı düşünmek artık neredeyse imkânsız. Alışveriş, bankacılık, yemek, sağlık, güzellik vb. konularda olduğu gibi arkadaşlık siteleri üzerinden insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek de çoğu internet kullanıcısının vazgeçilmezi haline geldi. Ancak gerçek hayatta olduğu gibi internet dünyasında da başarılı iletişim kurmanın yolları ve kuralları var.

Merhaba, nasılsınız?

‘’Nbr? ALOOOOO! Kaç zaman oldu, HALA YAZMADIN! BEKLİYORUMMMMMMM!!!! AZ SONRA YAZSAN bile BOŞU BOŞUNAAA OLACAK, GEÇMİŞ OLA!!’’

Böyle bir mesajı anlamak için önce bir tercümeye ihtiyaç olacaktır. Oysa saygılı bir hitap stili kullanılarak daha şık ve kibar bir mesaj ile başarılı bir iletişim başlatılabilir: ‘’Merhaba XXX, rahatsız etmek istemem, fakat kısa bir zaman önce size tanışma isteği gönderdim. Ne yazık ki henüz geri dönüş yapmadınız. Yine de sizinle tanışmak beni çok mutlu eder. Yazarsanız sevinirim. Görüşmek üzere.’’

Başarılı iletişim için doğru üslup

İnternet ortamında yazışmak yazım hatalarına göz yummak anlamına gelmez. Yanlış ve kaba bir üslubun kişiye artı puan kazandırmayacağı ortada. İnternette de doğru üslup ve kibar olmak başarılı bir iletişimin başıdır. Hitap şekli, yazım kuralları, iletişim başlatmak gibi konularda dikkat edilmesi gereken kurallar var.

İşte Netiquette önerileri:

Bombardımana tutmayın

İletişim kurmak istediğiniz kişilere karşı hassas davranın. Profil bilgilerini kısaca inceledikten sonra kişiye özel bir mesaj yollamak onun da sizinle iletişime geçmesini daha kolay sağlayabilir. Gereksiz espriler, resimler vb. gibi içerik bombardımanı tepki alabilir.

Doğru hitap şekli

Online tanışma sitesinde ilk defa yazışacağınız birine ‘’Slm, Nbr veya Naber’’ demek fazlaca samimi, hatta kaba bir ifade olabilir. Bunun yerine hem kibar hem de saygıyı koruyan bir hitap şekli olarak ‘’Merhaba, nasılsınız’’ diye bir giriş yapılabilir.

Yazım kuralları

Büyük küçük yazım hatası yapmama, noktalama işaretlerinin doğru kullanımı gibi kuralların önemi de göz ardı edilmemeli. Aksi durumda mesajın içeriği hem anlaşılamayabilir hem de lalettayin yazılmış bir mesaj havası oluşturabilir. Bu durumda mesajın dikkate alınması ve geri dönüş yapılması da oldukça düşük bir ihtimal.

Arkadaşlık isteği göndermek

Gönderdiğiniz bir arkadaşlık talebinin kabul edilmediği durumlar da elbette olabilir. Bu gibi durumları kişisel algılamaya mahal yok. Belki uygun bir zaman değildi, belki de doğru kişi değil.

Reaksiyon zamanı

Gece yarısı saat ikide gönderdiğiniz bir mesaja üç dakika içinde cevap alamazsanız hiç şaşırmayın. Karşı tarafın sabah erken kalkıp işe gitme ihtimali çok yüksek. Veya içeriği ‘boş’ bir mesaja karşılık alacağınızı beklemek de boş bir hayalden öteye gitmeyebilir.

Uygunsuz bir mesaj aldığınızda…

…hemen karşılık verme telaşına girmeye gerek yok. Hatta hiç dikkate almayarak iletişimi sonlandırmak için engelleyebilir, gerektiğinde site yönetimine şikâyet edebilirsiniz.

Cibuu

Yorum Yap