Yaşam

Doğal Ev Dekorasyonu İçin Mükemmel Objeler

Sizlere birbirinden şık, doğal ve sıcak ev dekorasyonu modelleri sunmaya başlarken söyleyeceğimiz ilk şey: Plastiğe hayır!

Evet, ilk işimizi plastik nesnelerden kurtulmak olacak… Küçük ev aletlerinden mobilyalara, hatta yatağımıza kadar girebilen plastik maddenin sağlığa olan zararlarından bahsetmeyeceğiz. Zaten günümüzde bu artık herkes tarafından bilinen bir konu… Bunun yanında dekorasyon söz konusu olduğunda da plastik materyallerin mekânın doğallığını alıp götürdüğü, suni bir havaya bürünmesine neden olduğu bir gerçek.

Plastiğe alternatif olarak başta gönlümüzün baş tacı, doğallığın vazgeçilmez unsuru ahşap olmak üzere birbirinden şık ve kullanışlı materyaller mevcut.

El yapımı doğal objeler tercih ederek yaşam alanınız özgün ve çevre dostu bir hale dönüşecek, dahası fabrikasyon üretimden çıkmış gibi tek tip dekorasyon örneklerinden kurtulmuş olacaksınız.

Ev Dekorasyonu için doğal bir atmosfer

İşte plastikten arınmış, sıcacık, mis gibi ev dekorasyonu görünümleri için tercih edebileceğiniz 5 materyal…

Bu yazıyı okuduktan sonra kalkıp evin düzenini değiştirmekten kendinizi alamayabilirsiniz!

1. Ahşap 

Ahşabın sadece dolap, yemek masası gibi büyük eşyalar veya kafe-restoranlar gibi mekânlarda kullanılabileceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün… Ahşap her haliyle, tüm formlarda evinizin dekorasyonuna şık ve doğal bir hava kazandırır. Örneğin tepsi, fotoğraf çerçevesi, vazolar, biblolar, kutular, sepetler ve daha birçok objeyle ahşabın doğal dokusunu evinize davet edin.

ev dekorasyonu

ahşap tepsi

ev dekorasyonu

ahşap kesme tahtası

ev dekorasyonu

ahşap mücevher kutusu

ev dekorasyonu

ahşap biblo

ev dekorasyonu

ahşap mumluk

ev dekorasyonu

ahşap dekor

Fotoğraflar: melaartisans.com

Özenli bir ev dekorasyonu iyi hissettirir

Ahşabın etkisi başarılı bir ev dekorasyonu düzenlemesi için tartışılmaz. Şimdi de farklı materyallerin birleşimiyle doğal bir atmosfer nasıl yakalanabilir, örneklere bakalım…

2. Kemik Objeler

Bazı markalar hayvanların fosilleşmiş kemik kalıntı ve yapılarından son derece şık objeler tasarlamakta. Biraz sıra dışı olduğunu kabul ediyoruz, yine de dekorasyon konusunda farklılıklara açık olanlar için birbirinden farklı kemik materyaller cazip bir seçenek olarak sunuluyor.

ev dekorasyonu

kulplu sürahi

ev dekorasyonu

su bardağı

ev dekorasyonu

bardak altlığı

ev dekorasyonu

kemik servis tabağı

ev dekorasyonu

servis kasesi

Fotoğraflar: localandlejos.com

3. Doğal dokular

Genellikle Hindistan’ın güneyinde yaşayan dokuma uzmanları dekorasyon objelerinde harikalar yaratıyor. Muz kabuklarından, çimenlere, uzun gövdeli Napier bitkilerinden bamboo bitkilerine kadar birçok doğal dokunun işlenerek kupak, kase, yer halısı ve masalara dönüştüğünü hayal edin. Mükemmel el işçiliği gerektiren ve gerçek birer sanat eseri olan bu objeler ev dekorasyonu için sık sık tercih edilmekte.

ev dekorasyonu

ahşap oyma obje

ev dekorasyonu

Kilim

Fotoğraf: melaartisans.com
mindbodygreen

4. Kil

Maharetli ellerde bambaşka bir boyut kazanan kil malzemeler hem doğallığı hem de kullanışlılığıyla evinizin vazgeçilmezi olmaya aday. Özellikle kahve içmek sizin için bir yaşam biçimiyse, bir de kil malzemeden üretilen kupalarla kahvenizin tadına bakın. Materyalin yapısı bozulmamış çiğ güzelliğini anında fark edeceksiniz.

ev dekorasyonu

kil kahve kupası

ev dekorasyonu

Fotoğraf: the-citizenry.com

5. Metal

Tıpkı cam ve kil gibi en çok işlenebilir ve farklı alanlarda kullanılabilir olan materyallerden biri olan metal, soğuk görünümden uzak farklı formlarda yeniden gönlünüzü kazanacak. Metal obje seçiminde önemli olan, zamanla paslanma, çürüme göstermeyen yüksek kaliteli metallerden seçim yapmak… Bunun için de “pirinç” yapılı ürünler her zaman daha tercih edilebilir. Mumluk, çerçeve, duvar objeleri, avizeler gibi ev dekorasyonu ürünleri için metal materyaller ile son derece şık sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer konular;

ev demişken evlilikten bahsedelim!

Kaynak: mindbodygreen.com

Cibuu

Yorum Yap