Yaşam

Kolları Sıva: Bahar Temizliğinde “Yapmamanız” Gerekenler!

bahar temizliği

 14 Bahar Temizliği Ritüeli, Yapılacaklar & Yapılmayacaklar – Uzmanlara Göre…

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

Etkili ve doğru bir bahar temizliği ile dairelerimiz parıltılı ve lekesiz, tüm eşyalarımız sistematik olarak renk kodlu ve değerli alanın bir santimetresi bile aşırı kalabalık değil ya da boşa harcanmıyor… Tabii hayaller ve gerçekler birbirini her zaman tutmuyor… Gerçekte, hiçbirimiz annemizin karnından ev organizasyonu uzmanı olarak çıkmadık. Ama bahar geldiği ve tomurcuklar çiçeklenmeye başladığı için artık toz katmanlarının arasında saklanamayız – kısacası bahar temizliği yapmanın zamanı geldi!
Bu zorlu görevin üstesinden gelmeye çalıştığımız için, yardım olması adına uzmanlara danışmaya karar verdik. Nashville merkezli ev organizasyonu hizmeti ve blogu The Home Edit’den Clea Shearer ve Joanna Teplin bize, kış sonrası boşluklarımızı canlandırırken ne yapmamız gerektiğini (ve ne yapmamamız gerektiğini) en iyi tavsiyeleriyle bilgilendirdi.

Bahar Temizliği İçin Pratik Çözümler

6/1

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

İPUCU 1 

Yapmayın: Mutlu hissetmek için bir günde tüm bir odayla uğraşmak zorunda olduğunuzu düşünmek.

Yapın: Hep kaçtığınız çöpe dönmüş çekmece veya güzellik ürünleri kutunuz gibi küçük bir projeyle başlayın. İlerlemenizi ne kadar hızlı görür ve hayatınızı değiştirirseniz, listenizdeki bir sonraki adıma geçmek için o kadar motive olursunuz.

İPUCU 2

Yapmayın: Toz ve kiri boş bir alanın arkasına süpürmek.

Yapın: Nesneleri belirlenen yerlerine geri yerleştirmeden önce tüm dolapları ve çekmeceleri silin. Taze başlamak iyi hissettirir!

İPUCU 3 

Yapmayın: Düzenleme sürecini atlamak.

Yapın:Yerinizden HER ŞEYİ kaldırın (işiniz bittiğinde tamamen boş olmalı, istisna yok!) Ve önünüzdeki nesneleri kategoriler halinde gruplandırın. Bunu yaparak neyin saklanacağını, atılacağını veya yeniden tasarlanacağına karar vermeyi görsel olarak kolaylaştırırsınız. Düzenlemeyi tamamladıktan sonra, hangi nesnelerin size gerçekten lazım olup olmadığını görebilir ve fazlalıklardan kurtulursunuz. Bu adımları atlarsanız, dağınık alışkanlıklara geri dönmeniz daha kolay olur.

6/2

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

Çamaşırlar

İPUCU 1 
Yapmayın: Çamaşır dolaplarınızı çeşitli tipte hacimli deterjan ve gereçlerle karıştırmak.

Yapın:
 Sıvıları, kapsülleri veya kurutucu tabakalarını toplu olarak sığdırabilen cam kutular satın alın, böylece sık sık satın almak için mağazaya gitmeniz gerekmez. Ayrıca, bir tezgah üzerinde saklandığında benzersiz bir dekor aksanı olarak kullanılabilir.İPUCU 2 
Yapmayın: Havlu, tişört ve nevresimleri bir araya yığmak.

Yapın:
 Nesneleri düzgünce yuvarlayarak kullanım alanını en üst düzeye çıkarın. Raflara erişiminiz yoksa, bu nesneleri bir kutu veya sepet içinde yuvarlanabilir ve istiflenebilir.İPUCU 3 
Yapmayın: Sadece estetik olmasına önem vermek.

Yapın:
Fonksiyon ve estetiğin eşit olduğu bir alan yaratın. Bir düşünün: Dünyadaki tüm renk kodlu kutuları satın alabilirsiniz, ama eğer eşyalar içeride gelişigüzelse, bunun kimseye faydası olmaz. Ayrıca, güzel ve iyi bakımlı bir sistem yaratarak, bu şekilde devam etmek için motive olacaksınız.

6/3

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

Dolaplar

İPUCU 1 
Yapmayın: Dolabınızda uyumsuz veya eski askıları kullanmak.

Yapın:
Yer tasarrufu sağlayan ince veya sarılabilir askı takımı satın alın. Dolabınızı dönüştürmenin en kolay yolu! Giysilerin zemine değmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, ayrıca alan daha rafine ve parlak görünecektir.İPUCU 2 
Yapmayın: Şu anda giymediğiniz kıyafetleri saklamaya devam etmek.Yapın: Yaz ve kış için mevsimlik kutular oluşturun. Yüksek rafa ve erişilebilen bir yere yerleştirin ve mevsim değiştikçe onları döndürün.

6/4

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

Kiler

İPUCU 1 
Yapmayın: Organizasyon malzemeleri için alışveriş yaparken körü körüne yürümek.

Yapın: Kullanmayı
 planladığınız dolapları ve rafları ölçün ve hangi eşyaların (sepetler, bölücüler, kavanozlar, pikaplar) size uygun bir sistem oluşturmanız için gereken alanı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacağını belirleyin. Şüphe duyduğunuzda, daha sonraki bir tarihte iade edebileceğiniz fazladan ürün satın almanızı öneririz. Asla “ah, sadece iki tane daha kutuya ihtiyacım var” durumunda olmak istemezsiniz.

İPUCU 2 
Yapmayın: Kiler gıdalarını görülmeyen bir yere saklamak.

Yap:
Görünür ve kolay erişim için üstü etiketli şeffaf kavanozlar, teneke kutular ve bölünmüş döner tablalar kullanın. Diğer toplu ambalajlı ürünler için, Kahvaltı, Akşam Yemeği, Aperatifler, Tatlı Aperatifler, Pişirme ve Yemek gibi genel kategorilerle kolayca yönetilebilen açık kutular oluşturun. Her ikisi de neyin yeniden doldurulması gerektiğini görmenize yardımcı olacak, böylece şekeri unuttuktan sonra mağazaya geri dönmeniz gerekmeyecek.

6/5

bahar temizliği

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

Mutfak

İPUCU 1 

Yapmayın: Hassas buzdolabı ürünlerini saklama kapsız bulundurmak.

Yapın:
 Etiketli kutularla kategorize edilmiş bölgeler belirleyin. Çeşniler gibi öğeler için, kolay erişim için bölünmüş bir döner tabla kullanın. Ayrıca, artıklar için bir alan bırakmayı unutmayın!İPUCU 2 
Yapmayın: Lavabonuzun altında olduğu gibi “gizli” depolama alanlarını dikkate almamak.

Yapın:
 Temizlik malzemelerinizi veya sık kullandığınız diğer öğeleri saklamak için bölünmüş döner tablalar ekleyerek, ancak gösterilmesini istemediğinizde işlevsel bir alan oluşturun. Karanlık bir uçurumu kazmak yerine, neye ihtiyacınız olduğunu bulmanızı kolaylaştırır. İstiflenebilir açık kutular, başka yararlı bir seçenektir.

6/6

bahar temizliği

Fotoğraf: THE HOME EDIT.

Depolama Alanları

İPUCU 1 
Yapmayın: Ürünleri kapalı kaplarda saklamak.

Yapın: Anında erişiminiz dahilinde ihtiyacınız olan eşyalara kolay erişim sağlamak için temiz kutular, açık sepetler ve bölünmüş tablalar gibi depolamayı kullanın. Ayrıca, kategorilerinizi görünür kılan etiketleme gücüne inanıyoruz.

İPUCU 2 
Yapmayın: Alanınızı bir kez düzenlemek ve öyle bırakmak.

Yapın: Yeni organize edilmiş alanınızın düzenini korumak için haftada 5-10 dakika zaman ayırın. Bu büyük bir zaman ve para tasarrufu olur! Her şeyin nerede olduğunu bulabileceğiniz zaman, belirli bir eşyayı aramak için zaman harcamanıza veya çift satın aldığınız için para harcamanıza gerek kalmaz. Her şey onları koyduğunuz yerde sizi bekliyor – yeterince basit.
Kaynak: refinery29
Cibuu

Yorum Yap