Yaşam

En Kötü Gününüzde Bile Mutlu Hissetmeniz Mümkün!

depresyon
Zaten bir çok yöntem denemiş olabilirsiniz ve az sonra size sayacağımız yöntemlerden hepsini yerini getirmek zorunda değilsiniz. Sadece sizi rahat hissettiren ve sizin için en kolay olanından başlayın yeter.
Ruh haliniz düzelmeye başladıkça ki bu er ya da geç olacak, günlük rutininizde büyük değişimler yaratabilirsiniz.

Depresyon Günleri Umutsuz Değil…


İLGİLİ:  Depresyon nasıl geçer? Depresyon belirtilerine karşı önlem alın


Yaşam standardınızı biraz daha yükseltmek istiyorsanız mutlu olmak en başta geliyor. Elbette her saniye çok mutlu hissetmek mümkün değil. Fakat en azından huzuru ve kendinizden memnuniyeti korumak için size önereceğimiz bu 10 yol çok işinize yarayacak.

1. Sempatik arkadaşlarınız ve yakınlarınızla daha fazla vakit geçirin.

İyi hissetmenin ilk ve en kolay yolu çevrenizdeki yakınlarınızdır. Duygularımız hakkında başkalarına içimizi dökmek, olaylara bir de onların bakış açısından yaklaşmak iyi gelecektir. Buna ihtiyacınız olduğunu söylemekten çekinmeyin ve sevdiklerinizle üzüntülerinizi paylaşın.

Eğer ki arkadaşlarınıza dahi içinizi dökme konusunda rahatsızlık duyuyorsanız, sizi tanımayan birine anlatmak için bir yardım hattını arayabilirsiniz.

Belki de duygularınız üzerine konuşmamayı tercih eden bir kişiliğe sahip olabilirsiniz. Öyle olsa bile, sevdiklerinizle sorunlarınız üzerine konuşmamak ama sadece onlarla vakit geçirmek ve etkinlik yapmak bil

Belki de duygularınız hakkında konuşmamayı tercih edersiniz. Öyle olsa bile, sempatik insanlarla vakit geçirmek ve birlikte bir şeyler yapmak ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.

2. Baş edemeyeceğiniz görevleri üstlenmeyin.

Büyük görevlerini küçük parçalar haline ayırın ve her biri için son bitirilmesi gereken bir tarih belirleyin. Ve asla ama asla sadece birini kırmamak için yapamayacağınız bir iş için söz vermeyin. Bu üzerinizde stres yaratacaktır. Hiçbir şey yapmadığınız günler için kendinizi suçlamayın. Bu sadece kendinize zaman ve alan ayırmanızdan kaynaklanmaktadır. Sadece daha ileri atılmak için güç toparlıyorsunuz.

3. Artık gözünüze çekici görünmese bile, eskiden zevk aldığınız şeyleri yapın.

En sevdiğiniz çocukluk kitaplarınızı okuyun, alışverişe ya da sinemaya gidin, bir yemek hazırlayın, eski bir arkadaşla vakit geçirin – sizi dışarı çıkaran ve zihninizi olumsuz düşüncelerden çeken her şey, işleri daha iyi hale getirecektir.

4. Sadece süt almak ya da parkta yürümek bile olsa, evden çıkın.

Parlak gün ışığı, temiz hava ve günlük hayatın koşturmacası, manzara, ses ve doğa kokusu gibi şeyler çok yardımcı olabilir. Eğer yapabilirseniz, 20 dakikalık hareketli tempolu yürüyüş gibi hafif bir egzersiz yapmaya çalışın.


İLGİLİ:  Bahar depresyonu hakkında bilmeniz gerekenler


5. Olumsuz düşüncelerle savaş.

Kendiniz ve durumunuzla ilgili tüm olumlu şeylerin bir listesini yapın (bu konuda yardıma ihtiyacınız olabilir), yanınızda bulundurun ve günde birkaç kez okuyun. Bugün kötü hissediyor olabilirsiniz, her zaman böyle hissetmediğinizi ve her zaman böyle hissetmeyeceğinizi unutmayın.

6. Kendiniz hakkında gerçekçi olun.

Ruh halinizdeki iyileşmeler bir anda görülmese bile aşamalı olarak devam edebilir veya daha kötüye ihtimali de vardır.

Doğru yolda olduğunuz zaman, iyi günleriniz kadar kötü günlerinizin de olması gerektiğini anlayacaksınız. Bir veya birkaç iyi günden sonra gelen kötü gün sizi umutsuzluğa sürüklemesin. Bunun için kendinizi suçlamayın ve çaresiz hissine kapılmayın.

7. Büyük kararlar vermekten ve buna göre hareket etmekten kaçının.

Bu büyük kararları kötü günlerinizde vermemelisiniz. Örneğin istifa etmek, boşanmak veya büyük miktarda para harcamak. Depresyondayken aldığınız kararlar mutlaka peşinden pişmanlık getirir.

8. Mümkün olduğu kadar yeterli uyku alın.

Deliksiz iyi bir gece uykusu, hatta kısa bir şekerleme, ruh halinizi iyileştiren bir dünya yaratır.

9. Bir sağlık uzmanı ile randevulaşın.

Aile doktorunuzun veya psikiyatristinizin tavsiyesini ve desteğini alın. Belki de danışmanlık isteyebileceğiniz bir durum vardır ve oradan alabilecekleriniz tahmininizden daha yararlı olabilir.

Cibuu

Yorum Yap