Aşk & İlişkiler

Eşiniz Boşanmak İstediğini Söylüyorsa Ne Yapmalısınız?

boşanmak

Eşiniz bir sabah kalkıp “Ben boşanmak istiyorum” diye geliyorsa bu ani verilmiş bir karar değildir. Önceden uzun uzun düşünülmüş bir karadır.

Bu cümleyi duyduğunuzda önemsememek veya alaycı bir yorumla karşılık vermek yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri olur. Onun duygusal gereksinimlerini en baştan göz ardı etmiş olursunuz  ve bunu kabul edemez. Sizinle sevişmeyi reddetmektedir, fikirlerinize katılmaz ve en ufak şeyler bile bir kavga meselesi haline dönüşür. Bu duruma müdahale edilmezse ilişkiniz geri dönüşsüz bir yara alır.

Çifti bir arada tutan bağ yavaşça kaybolur ve bağlantınız tehlikeye girer.

Elbette kopmuş veya hasar görmüş ilişkileri tekrar yoluna sokmam mümkündür – tabii eğer çok geç olmadan uyarı işaretlerini tanır ve doğru şekilde ele alırsanız…


İLGİLİ:  Boşanma ihtimali olan kişilerin özellikleri

Uzmanlar, bir eşin ilk önce boşanma davası başlatmak için ortalama iki yıl evliliğe son vermeyi düşünmeye başladığını gösteriyor.

Bu arada, pek çok sorun sinyali ortaya çıkacaktır ve bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Boşanmak isteme belirtileri

  • Çatışma çözümü eksikliği: Evlilik terapisti Dr John Gottman dört davranışı ifade eder: “Mahşerin Dört Atlısı” olarak boşanma en yaygın belirleyicileri – Eşiniz artık çatışmaları çözmekle ilgilenmiyorsa, bu büyük bir kırmızı bayrak.
  • Duygusal ayrılma: Duygusal katılım, mahremiyetin korunmasında asgari bir gerekliliktir. Eğer eşiniz artık duygularını dile getirme ihtiyacı hissetmiyor ve bununla ilgilenmiyorsa, bu da kötüye işarettir.
  • Aile varlıkları: Eşinizin aniden ortak banka hesabınızdaki önemli bir miktarda paraya mı ihtiyacı oluştu? Bu da eşinizin ayrılmaya hazırlanmakta olduğunu gösterebilir.
  • Seks eksikliği: Seks sadece bir sevgi ifadesi değil aynı zamanda bağlantınızı güçlendirmenin bir yoludur. Eşiniz artık sizinle seks yapmak istemiyorsa, bu evliliğinizin başının belada olduğuna dair güçlü bir göstergedir.
  • Değişen rutinler: Eşiniz artık ev temizliğini önemsemediğinden, banyodan çıktıktan sonra temizlik yapmanız gerekiyor. Samimiyeti başlatmaz ve artık sizinle zaman geçirmekle ilgilenmez. Belki de eşinizin erişemediğiniz ve arkadaşlarından ve ailesinden uzak durmaya başladığınız yeni bir “özel hayatı” vardır. Yine, dikkat etmenin zamanı geldi demektir.

Bu işaretler tanıdık geliyorsa, evliliğinizi çok geç olmadan kurtarmak için atmanız gereken 7 adımı listeledik. Aksi  takdirde eşinizin size bir boşanma davası açtığı haberiyle karşılaşabilirsiniz.

“Eşim boşanmak istiyor, ne yapmalıyım?”

1. İşaretleri ciddiye alın

Aile hukuku avukatı Andrew Feldstein’ın The Globe and Mail’e söylediği gibi“Genellikle gerçekleri araştırdığında ve ayrılmadan önceki son birkaç ay içinde bu işaretlerin çoğunun gerçekleştiğini fark ettiğinde, size bakarlar ve ‘Eşim bunu gerçekten planladı mı? ‘ diye sorarlar.

2. Eşinizden, onu incitecek bir şey yapıp yapmadığınızı size açıklamasını isteyin.

Eşinizden dürüstçe ona ne yaptığınızı, farkında olmadan nasıl davrandığınızı gerçekten anlamak istediğinizi aktif olarak belirtir. O kendini ifade ederken kendini haklı çıkarmaya yönelik girişimlerde bulunsa bile kızmamaya özen gösterin. Algı her şeydir: Eşinizin sizinle olan yaşamını doğru algılaması çok önemlidir.

Ona irrasyonel veya mantıksız düşündüğünü söylemeyin. Bu sadece onu umursamadığınızı düşündürür. Acısına kayıtsız olmayın. Bir şeyleri onun bakış açısından görmek için elinizden geleni yapın.


İLGİLİ:  Mutlu bir boşanma olur mu?


3. Özür dileyin.

Karınıza nasıl zarar verdiğinizi anladığınızda, özür dileyebilirsiniz. Yaptığın şeylerden zarar gördüğüne gerçekten üzüldüğünüzü ve bunu düzeltmek için elinizden geleni yapacağınıza söz verebilirsiniz. Yani iş biraz ılımlı olmaktan geçiyor.

Samimi bir özür, evliliğinizi iyileştirmeye yönelik ilk adımdır.

4. Israrcı olmamaya dikkat edin.

Evlilik Helper’ın başkanı Joe Beam’in dediği gibi , “Neredeyse herkes bunu deniyor, ancak neredeyse hiç kimse başarılı değil. Sevdiğin kişiyi yalvarmak, yalvarmak, tartışmak, talep etmek veya manipüle etmek yolu ancak onu daha fazla rahatsız eder.”

Yapışkan davranışlarınız eşinizi daha da uzağa itecektir. Ölçüyü kaçırmadan davranın.

5. Güvenilir bir üçüncü kişinin yardımını isteyin

Karınız evliliği sonlandırmakta kararlı olabilir. Öyleyse, onu vazgeçmeye kendi başınıza ikna edemezseniz, üçüncü bir kişiden yardım isteyebilirsiniz.

Güvendiğiniz bir kişiden evliliğinize müdahale etmesini isteyebilirsiniz. Bir ebeveyniniz, yakın bir arkadaşınız ya da eğer olgun yaştaysa çocuğunuz bile olabilir. Ondan eşinizle zaman geçirmesini, onu dinlemesini isteyin. Evlilik danışmanlığı ya da ilişki terapistleri de bu öneriye dahildir. Bazen içindeyken göremediğiniz sorunları dış bir göz daha rahat görebilir.

6. Evlilik danışmanlığını göz önünde bulundurun

Eğer eşinizi danışma için ikna edebiliyorsanız, bu durum, işleri çözme şansınızı arttırmanın en iyi yoludur. Sizinle evlilik danışmanlığına gitmeye istekli değilse, belki de güvendiğiniz kişi onu ikna etmeye yardım edebilir.

İstatistikler değişmekle birlikte, bazı kaynaklar evlilik danışmanlığının başarı oranının yüzde 70 ila 80 arasında olduğunu bildirmektedir .


İLGİLİ: EVLİLİK HAYATINDA YAPILMAMASI GEREKENLER


7. Bir teklif önerin

Uzmanlar ayrıca, eşinize, evlilik terapistine katılması için bazı maddi teşvik formları sunmanızı da önerir.

“Atölyemizde birçok kez insanların bana gelmelerinin tek sebebinin eşlerinin zorlamasıyla olduklarını söyledir. Gelirsem boşanmayı kabul edeceğini söyledi, gibi… Ama bir çoğu terapiden boşanmaktan vazgeçerek ayrıldı. Yapabildiklerini gördüler.”

Evlilik danışmanlığı konusunda şüpheci iseniz, işte size denemeye değecek birkaç neden:

  • Düşük stresli bir durumda evliliğiniz üzerinde çalışmak daha kolay
  • Eşinizle iletişim kurmayı ve onu anlamayı öğreneceksiniz
  • Çocuklarınız için daha iyi bir gelecek sağlayabilirsiniz
  • Paradan tasarruf edebilirsiniz (evet, danışma maliyeti para, ancak boşanma çok daha pahalı)
  • Başka bir şey olmazsa, boşanmaya ya da olmama konusunda ikiniz için de doğru karar olduğundan emin olabilirsiniz.

Her şeyden önce, sabırlı olun.

Kaynak-foto: yourtango.com

Cibuu

Yorum Yap