Yaşam

İş Görüşmesinde Asla Söylememeniz Gereken 5 Şey!

iş görüşmesi

Hayalinizdeki iş görüşmesi için sonunda çağrıldınız! Fakat bu görüşmeyi fazla kişisel bilgilerinizle veya düşüncesizce yöneltilmiş sorularla mahvetmeyin… Sizin için kolaylık olması adına listelediğimiz bu 6 noktaya dikkat ederseniz, hayalinizdeki işi almaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Başarılı bir iş görüşmesi için ipuçları

1. İş saatleri esnek mi? Mesai kaçtan kaça kadar?

İş saatlerini sormadan önce bu konuda bir öneri ya da soru gelmesini bekleyin. Aksi takdirde saat hesabı yapan ve işten kaçmaya çalışan bir imaj çizersiniz. Süreç ilerledikçe iş verenin gözündeki imajını sağlamlaştırır ve mesai saatleri, maaş ödeme günü ve diğer iş anlaşmaları ile ilgili bilgi edinirsiniz. Yahut zaten sormadan da görüştüğünüz kişi bu bilgiyi verecektir. Eğer gözlerinde olumlu bir değere yükselirseniz maaş konusunda da bilgi vermekte sakınca görmeyeceklerdir.

2. Pozisyon hakkında bilgi verir misiniz, görevlerim neler olacak?

Her iş görüşmesini yapan kişi sizinle özel bir görev konusunda görüşmektedir. Sizin bu konuda zaten önceden bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer pozisyon çok belirsiz değilse bu konudaki rolünüzü sormak kulağa hoş gelmeyecektir. Önceden hazırlanıp gelmediğinizi ve konu hakkında bilgisiz gibi görünmek istemiyorsanız bu soruyu es geçin. İş fırsatını ciddi manada kaçırmanıza neden olur.

3. Master yapmayı planlıyorum.

Eğer önümüzdeki beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz? gibi bir soru sorulursa, bunun cevabı başvurduğunuz pozisyonla uyumlu bir doğru çizmelidir. Örneğin, eğer bir pazarlama pozisyonu için başvurduysanız, ileride kendinizi satış departmanında görmek istediğinizi söylemeyin. Eğer şirket tarafından destek göreceğinizden yüzde yüz emin değilseniz, okula geri dönmek istediğinizi ve kariyerinizle ilgili master yapmak istediğinizi de söylemeyin. Tam bir anlaşma sağlanmadan önce pozisyonu riske atmayın.

4. Görüşme ne kadar sürecek?

Görüşmede aklınız başka yerde olmamalı, anda kalmalısınız. Bir iş görüşmesinde telefonunuz çalarsa ve parmağınızla “bir saniye” işareti yaparsanız, bu tamamen olumsuz bir davranıştır. İş görüşmesi yaptığınız kişi, bundan daha önemli ne olabilir ki? diye düşünür. O gün tüm odaklandığınız şeyin iş görüşmeniz olduğunu göstermelisiniz.

5. Tahmini ne kadar süre sonra terfi olurum?

Şunu bilmeniz gerekir ki, pozisyonunuzda yükselip yükselmeyeceğiniz o anki iş görüşmesinde değil, performansınız neticesinde belli olur. Bunun bir öğrenim süreci olduğunu unutmayın. Tabii ki şirketin sunacağı fırsatlar ve gelecekteki büyümeyi merak etmeniz en doğal hakkınız. Bu gibi konuları şu şekilde sormanız daha yerinde olur; “şirketinizdeki kariyer ilerleyişi nasıl bir yol izliyor?”

Umarız o işi alırsınız ve hayalinizdeki mesleği yapmaya devam edersiniz!

Cibuu

Yorum Yap