Yaşam

En İyi Ebeveynlerin Sahip Oldukları 7 Kişilik Özelliği

iyi ebeveyn

Ebeveynlik için kısayol yok. Nasıl iyi bir ebeveyn olunacağını öğrenmek ve ebeveynlik becerilerinizi mükemmelleştirmek, hata yapmaktan ve bir dahaki sefere daha iyi ne yapılacağını bulmaktan geçiyor. Bunun için de zaman, çaba ve deneyim gerekiyor.

Belli başlı iyi ebeveyn nasıl olur diye bir kural ortaya atılamasa da, bütün iyi annelerin ve babaların ortak sahip olduğu önemli kişisel özellikler vardır.

Ebeveynlik dayanıklılığınızı ve sabrınızı test eder. Her ebeveyn, yol boyunca kimi hatalar yapabilir, yanlış anlaşılmalarda bulunabilir.

Ebeveynlik tarzınız ne olursa olsun, hatalardan kaçmak bir yöntem değildir.


İLGİLİ: Eşiniz boşanmak istediğini söylüyorsa ne yapmalısınız?


Nasıl iyi ebeveyn olunacağını öğrenmek istiyorsanız, nasıl ki kasları büyütmek için gerekli ebeveynlik özelliklerini geliştirmeyi düşünün: Kullanım ve tekrarlama ile.

İşte iyi ebeveyn olmanızı sağlayacak 7 kişilik özelliği!

1. Mizah

En iyi annelerin ve babaların espri anlayışı vardır. En kolay ebeveynlik ipuçlarından biri olabilir mi? Güldürün onu! Mizah, ebeveynlik ve aile için her şeydir.

Mizah stresi azaltır, diyalog açar ve aile üyeleri arasında kolaylık sağlar. Oyuncu olmak ve eğlence sizi insanlaştırır ve sizi çocuklarınıza daha ulaşılabilir kılar. Mizahsız ebeveynler, istenmeyen kaygılar ve memnuniyetsiz tutumlar gibi endişe yükleri ile çocuklarını büyütme eğilimindedir. Eğlenmek için zaman ayırın. Çocuklar bunun farkına varır ve bu çok önemlidir.

2. Tutarlılık

En iyi ebeveyn olan kişiler, tutarlı sınırlar koyarlar. Örneğin bir işe girdiğinizde pozisyonunuzda nasıl başarılı olacağınız konusunda kurallari talimatlar veya eğitim verilmeden nasıl hissedeceğinizi düşünün. Patronunuzdan nasıl ilerleyeceğinize dair bir direktif almaksızın onun dikkatini nasıl çekeceksiniz? Birçok farklı ebeveynlik tarzı vardır ama özünde bu tablo genel olarak eş unsurlar barındırır.

En sağlıklı sınırlar açık ve tutarlı olan sınırlardır.

Sınırları oluşturmak ve tutarlı bir şekilde uygulamak için zaman ayıran ebeveynler, çocuklarına başarı için çerçeve sağlar. Çocuklar kendilerini güvende hisseder ve değer verildiğini hisseder.

Çocuklar buna göre davranacaklardır. Sınırları daha fazla güven ve sakinleştirici bir aile ortamı yaratır.

3. Adalet

En iyi anne babalar çocuklarına adil davrananlardır. Kardeşler arasında eşitliğe odaklanırlar. Adil olan ebeveynler her çocuğa bir birey olduklarının bilincinde olarak davranırlar.

Gerçek disiplin düşünceli bir şekilde sağlanır ve ceza verme yöntemini esas almaz. Adil ebeveynlik, çocuklara hatalarından ders alma fırsatı vermekle ilgilidir.

Adil olmak, çocuğunuzu dinlemek ve esnek olmak demektir. Çocuklar doğal olarak asidirler. Esnek olmak tutarsızlık anlamına gelmez.

Bu, çocuğunuzu dinlemeye, koşulları ölçmeye olan kararları almaya istekli olduğunuz anlamına gelir. Adil olma konusunda ustalaşmaya çalışın, çocuklarınız size daha fazla saygı duyacak ve daha az itiraz etmeye başlayacaktır.

4. Kendine kendine yetebilme

En iyi ebeveynler çocuğu zor bir durumda olduğunda bu durumun içinden kendi gücüyle çıkmasına alan bırakabilenlerdir. Çocuklarınızın mücadelesini izlemek sizin için acı verici olabilir. Yine de onları düzeltmek, ve korumak için koşar adım gitmek yerine biraz zaman tanımalıdır. Bu süreçte çocuk hata yapmayı ve çözüm aramayı öğrenecektir.

Tabii ki çocuğun gerçekten muhtaç olması durumunda ebeveynin devreye girmesi gerekir. Ancak en iyi ebe

Tabii ki, bir çocuğun gerçekten muhtaç olması durumunda, ebeveynin içeri girmesi gerekir. Ancak, en iyi ebeveynler çocuğununu başarısız olmasına, hatalarından ders almasına, kendi sorunlarını çözmesine ve kendini sakinleştirmesine izin verir. Çocuklarının kendileriyle konuşmasını sağlar.

Çocuklar,neşe ve başarıya olduğu kadar başarısızlığa, yalnızlığa ve çaresizliğe kadar tüm duyguları hissetmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden ileride birer yetişkin olarak da sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenirler. Problem çözme, hesap verebilme, esnek olma gibi şeyler daha sonraki yaşamlarında kendi kendilerine yetebilmeleri açısından önemlidir.

Çocuğunuzu zor bir durumun içindeyken izlemek işkence gibi görünse de, çoğu zaman bir ebeveynin yapabileceği en sevgi dolu şey, çocuklarını kendi sorunlarını çözmeleri için olanak ve ortam sağlarken, kendi duygularını kontrol altında tutmaktır.

5. Güven

En iyi anne ve babalar kusurlu olduklarını kabul eden ve hata yapabileceklerini bile anne babalardır. Mükemmelliyetçilik kısır bir stres ve endişe döngüsü yaratır. Mükemmelliyetçi insanların sık sık başkalarını memnun etmeleri gerekir. İnsanlar benden hoşlandığını söylerse “iyiyim”, söylemediklerinde “kötüyüm” algısı vardır zihinlerinde.

Bu şartlı değerlere bağlı bir yaşamın tadını kim çıkarabilir ki? En iyi ebeveynler her zaman akıllıca davranmaları ya da kontrol sahibi olmaları gerekmediğini bilirler. Kısacası mükemmel olmaları gerekmediğini bilirler.

Zayıf anların başarısızlıkla eşit olmadığını da bilirler. Evlerinin güzelliği ve düzeni, çocuklarına sundukları tatil  imkanları ya da başka şeylerin kendilerini kanıtlamak için gerekli olmadığını da bilirler. Önemli olan birlikteyken, o anın kıymetini bilerek ve güzel bir şekilde geçirmektir.

6. Bağışlama

En iyi ebeveynler affeder. Herkes affetmenin kolay olmadığını söyleyebilir. Kınamayla ve intikam almak üzere yetiştirilen çocuklar, geçmişten kopamayan yetişkinler olarak yaşayabilir.

Çocuklar affedici ebeveynler karşısında hata yapmalarına rağmen hala sevimli olduklarını öğrenirler. Bağışlamanın öğretilmesi ve modellenmesi, çocukların kendilerini kötü hissettikleri travmatik bir durumda sıkışıp kalmak zorunda kalmayacakları anlamına gelir. Kurban zihniyetinden daha güçlü bir zihniyete geçmeyi öğreniyorlar. Affetmek, odağı, yaratıcılığı ve dürtü kontrolünü geliştirir.

7. Sorumluluk

Çocuklar, hepimiz gibi, vaat ettikleri sözlere göre yaşayan insanlara saygı gösterme eğilimindedir.

Etkili ebeveynler bunu bilir. Olumlu davranış modellemenin çaba ve kendi kendini kontrol etmeyi gerektirdiğini ve bu tür bir kısıtlamanın koyulması gerektiğini bilirler. Saygı, dürüstlük, özgecilik, samimiyet, koşulsuz sevgi ve güçlü bir iş ahlakına değer veriyorsanız, bu özellikleri evde de göstermelisiniz.

Olumlu davranışların modellenmesi, çocukların nasıl büyüdüğünü etkiler. Okuldaki, evdeki ve ilişkideki davranışlarını etkiler. Bir ebeveynin pozitif modellemesi, gelecek nesiller için ailenin mirasını etkileme potansiyeline sahiptir. Unutma, etrafta dolaşan özellikler, nesilden nesile gelmiştir.

Herhangi bir ebeveynlik kısayolu veya kolay bir çıkış yolu yoktur, ancak en iyi ebeveynlerin kişilik özellikleri, bağlılık ve pratikle öğrenilebilir ve desteklenebilir.

Çabalarınızın karşılığı derhal kendini göstermeyebilir – aslında yıllarca bile gelmeyebilir – ama çocuklarınızın sağlıklı olmalarına tanıklık etmek, zevk aldığınız ve hayran olduğunuz bağımsız yetişkinler olduğunu görmek buna değer.

Cibuu

Yorum Yap